Content Oriented Web
Make great presentations, longreads, and landing pages, as well as photo stories, blogs, lookbooks, and all other kinds of content oriented projects.
Геннадій Дем’яненко, – «Норми нового Кодексу з процедур банкрутства надають нові та ефективні можливості»
17 09 2019

банкрот 2Наступного місяця, зокрема 21 жовтня почне діяти новий Кодекс з процедур банкрутства. Новий законодавчий акт вдосконалює існуючі процедури банкрутства за рахунок зменшення строків провадження у справах про банкрутство,однакового захисту всіма кредиторами своїх законних інтересів, зменшення можливостей зловживань. Його норми  підвищують рівень захищеності прав кредиторів, надаючи їм більше можливостей. Крім того, Кодекс також впроваджує процедуру банкрутства фізичних осіб.

Глава LS GROUP, заслужений юрист України Геннадій Дем’яненко, – «БізIMG_8910нес в нашій країні нерідко дарує неприємні сюрпризи. Можливо опинитися кредитором, відчайдушно намагаючись повернути борги або боржником, неспроможним виконати свої зобов’язання. Норми нового Кодексу з процедур банкрутства надають нові та ефективні можливості. Вони розширюють повноваження арбітражних керуючих, мінімізують можливості фіктивного банкрутства».

  • Банкрутство юридичних осіб

Найпомітніше нововведення стосується спрощення запуску процедури банкрутства. Фактично єдине, про що доведеться потурбуватися кредитору, який хоче запустити процедуру відкриття провадження у справі про банкрутство юридичної особи, — сплатити авансом винагороду арбітражному керуючому.

Водночас відсутність встановленого мінімального обсягу суми боргу для юридичних осіб як підстави для порушення справи про банкрутство може призвести до порушення справ про банкрутство щодо тих підприємств, заборгованість яких перед кредиторами становитиме мізерну суму.

З’являється можливість одночасного погашення боргів кредиторів з прощенням неустойки. Кодекс дозволяє боржнику, власнику корпоративних прав боржника чи навіть третій особі протягом провадження у справі про банкрутство з метою погашення вимог кредиторів та закриття провадження у справі задовольнити всі вимоги конкурсних кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів, крім неустойки (штрафу, пені).

Правочини, вчинені боржником після відкриття провадження у справі про банкрутство або протягом трьох років, що передували відкриттю такого провадження, можуть бути визнані недійсними за заявою арбітражного керуючого або кредитора, якщо вони завдали збитків боржнику або кредиторам.

Особливої уваги варті норми Кодексу стосовно продажу активів боржника. Зокрема, запроваджено правила щодо контролю за продажем істотних активів, а продаж усього майна буде відбуватися на конкурентній основі виключно на електронному аукціоні.

  • Банкрутство фізичних осіб

Найбільш гучна новела – запровадження можливості банкрутства фізичних осіб. Справи будуть розглядатися судом за місцем проживання відповідної особи. Ініціювати відповідний процес вправі лише сама особа, якщо вважає, що нема іншого шляху подолати фінансову скруту.

Підставами звернення до суду з відповідною заявою буде заборгованість перед кредиторами розміром не менше 30 мінімальних зар­плат, припинення погашення кредитів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів упродовж двох місяців, ухвалення у виконавчому провадженні постанови про відсутність у особи майна, на яке може бути звернено стягнення, існування інших обставин, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі.

Боржник може домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу, а якщо він не зробить це протягом 120 днів, то суд оголосить про банкрутство. Це призведе до процедури погашення боргів за рахунок ліквідаційної маси боржника, тобто його майна. На час процедури банкрутства боржнику може бути тимчасово заборонено виїжджати за кордон.

До складу ліквідаційної маси включається все майно боржника, що перебуває у його власності (з незначними винятками). З моменту визнання боржника банкрутом розпорядження усіма правами щодо такого майна здійснює керуючий реалізацією від імені боржника. Не потраплятиме до складу ліквідаційної маси житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника, — квартира загальною площею не більше 60 кв.м або житловою площею не більше 13,65 кв.м на кожного члена сім’ї боржника чи житловий будинок загальною площею не більше 120 кв.м. А також — інше майно боржника, на яке згідно із законодавством не може бути звернено стягнення. Водночас житло більше за вказані розміри може бути включене до ліквідаційної маси.

Мораторій на вилучення квартир боржників скасовується. Розмір грошових вимог кредитора за валютним іпотечним кредитом зафіксують у гривнях за курсом НБУ на дату відкриття провадження у справі про неплатоспроможність особи.

Після завершення процедури банкрутства усі борги фізичної особи будуть погашеними чи списаними, навіть якщо майна боржника не вистачило для розрахунків. Проте особа впродовж п’яти років повинна буде повідомляти про своє банкрутство при укладенні договорів позики, застави чи поруки, взятті кредиту.