Новини

Запровадження голосування поштою та інтернет-голосування під час виборів, – відповідний законопроект розгляне Верховна Рада України.

ІнтернетголосуванняЗаконопроектом пропонується внести зміни до законів України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеві вибори», «Про Державний реєстр виборців», якими перебачається можливість голосування на виборах шляхом інтернет-голосування або шляхом голосування поштою, які є додатковими способами голосування.

Законотворці посилаються на світову практику, яка знає кілька способів забезпечення здійснення активного виборчого права виборцями поза місцем їх постійного або тимчасового перебування.

Наразі це відбувається за допомогою використання відкріпних посвідчень (Росія), дострокове голосування (Великобританія, США, ФРН, Швеція, Росія, Білорусь), голосування за місцем перебування (Угорщина, США, Росія, Білорусь), голосування поштою (Великобританія, Угорщина, США, Франція), інтернет-голосування (США, Франція).

Українському виборчому праву відомі лише два з названих способів: відкріпні посвідчення та голосування виборців за місцем їх перебування. На думку автора законопроекту інші способи забезпечення волевиявлення громадян України під час виборів взагалі ніколи не обговорювались, що порушує норми Конституції України (частина друга статті 4, частина четверта статті 13, стаття 71) та позбавляє таким чином значну кількість громадян України можливості реалізації свого виборчого права.

Серед методів здійснення активного виборчого права «відсутніми» виборцями в зарубіжних країнах активно використовується голосування поштою та інтернет-голосування, які, без сумніву, повинні бути використані за умови їх належного правового регулювання і технічного забезпечення.

Інтернет-голосування вже випробовувала низка країн під час виборів на різних рівнях. Серед них — Великобританія, США та Канада. Одним із найяскравіших прикладів, під час яких застосували інтернет-голосування, стали вибори до парламенту в Естонії у травні 2011 року. Електронне голосування передбачає об’єднання електронних технологій збору, передачі й підрахунку голосів.

На практиці електронне голосування можна проводити дистанційно, використовуючи особистий ґаджет.

Необхідність підвищення політичної активності виборців стали причинами появи в зарубіжних країнах поштового голосування на виборах державних і муніципальних органів влади.

Зокрема, у дев’яти країнах форма голосування поштою передбачається для громадян, які проживають за кордоном, (Австрія, Німеччина, Іспанія, Ірландія, Італія, Ліхтенштейн, Люксембург, Мексика та Словаччина), в той час як в 12 з них – це єдино можлива форма (Бельгія, Боснія і Герцеговина, Киргизстан, Латвія, Литва, Естонія – для осіб, які тимчасово перебувають за кордоном, – Нідерланди і Португалія – щодо парламентських виборів – Словенія, Сполучене Королівство Великобританії, Швеція і Швейцарія).

Можливістю голосування поштою користуються близько 10% виборців у Великобританії, 30 відсотків – у Німеччині та в Данії. У Федеративній Республіці Німеччина виборець може скористатися поштовим голосуванням, якщо у день голосування не має можливості перебувати за своєю виборчою адресою, переїхав до нового місця проживання і не встиг отримати відкріпне посвідчення, через професійні причини або за станом здоров’я не може прибути на дільницю.

Наприклад, у Австралії передбачений розгорнутий перелік причин голосування по пошті: робота, хвороба, релігійні переконання, від’їзд, інвалідність, проживання на відстані більше 8 км від виборчої дільниці.

Logo Header Menu