Content Oriented Web
Make great presentations, longreads, and landing pages, as well as photo stories, blogs, lookbooks, and all other kinds of content oriented projects.
Скасовано мораторій на деякі податкові перевірки
17 02 2021

Постановою Кабміну України №89 від 3 лютого 2021 року дозволено деякі податкові перевірки юридичних осіб (далі — постанова КМУ). Відтепер дозволено проведення документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу (далі — ПКУ), тобто планові податкові перевірки. 

Фактично мораторій на проведення «документальних позапланових перевірок» скасовано із підстав, визначених підрозділом 78.1.1 та/або 78.1.4 підрозділу 78.1 статті 78 ПКУ суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій із придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до постанови Верховної Ради від 24 квітня 2020 року № 568-ІХ). 

Згідно з цією постановою завданням Тимчасової слідчої комісії ВРУ є розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, зокрема, Державної фіскальної служби, Державної податкової служби та Державної митної служби, які призвели до недоотримання доходів Державного бюджету в особливо великих розмірах, у період з 1 січня 2019 року до грудня 2020 року включно.

Водночас постанова КМУ прийнята на підставі пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» закону від 17 вересня 2020 року № 909-ІХ «Про внесення змін до закону «Про Державний бюджет на 2020 рік». 

Відповідно до цієї норми в період дії карантину, встановленого Кабінетом міністрів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету міністрів скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами, прийнятими з метою запобігання виникненню й поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

Проте продовжує діяти норма абзацу 1 пункту 52–2 підрозділу 10 розділу XX згідно з яким встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом міністрів на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Стаття 2 ПКУ у свою чергу чітко визначає, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу, тобто лише законами. 

Адвокат юрфірми LS GROUP Сергій Борсук, – «Вірогідно Постанова КМУ йде у фактичне протиріччя з нормами ПКУ. Це може надати привід платникам податків ставити під сумнів законність його прийняття та оскаржувати відповідні рішення фіскальних органів. Але це вже окрема історія».