Content Oriented Web
Make great presentations, longreads, and landing pages, as well as photo stories, blogs, lookbooks, and all other kinds of content oriented projects.
Юридичні інструменти LS GROUP для бізнесу в умовах карантину
24 03 2020

Як відомо, із 12 березня до 3 квітня 2020 року на всій території України запроваджено обмежувальні карантинні заходи. Наразі існує перспектива його продовження.

Водночас ухвалено зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Внесено доповнення до ст. 14-1 цього Закону, згідно яких до форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.
Геннадій Дем‘яненко, заслужений юрист України, глава LS GROUP, – «Бізнес зіткнувся з безліччю проблем, від масштабного характеру до поточних господарських дрібниць. Останні повідомлення Торгово- промислової палати цьому підтвердження. Оренда приміщень та обладнання, зрив термінів постачання, погашення кредитних зобов’язань, затримка з експортом з України та невиконання зобов’язань іноземними партнерами – це лише деякі з головних проблем. Крім їх господарського вирішення існують юридичні інструменти. Це медіація, компетентні поточні юридичні консультації, захист інтересів в суді, тощо. Наші адвокати в цих питаннях перші помічники».
«З моменту запровадження карантину в Торгово-промислову палату України щоденно надходять сотні звернень. На першому місці – врегулювання питань з оплатою оренди приміщень і обладнання. Питання стосується в основному підприємців і малих підприємств, які вимушено простоюють через карантин. Це кафе, ресторани, готелі, спортзали, перукарні, торгові точки на ринках, магазини в орендованих приміщеннях в житлових і офісних будівлях. За оцінками Торгово-промислової палати України, це стосується 600-700 тисяч бізнес-одиниць», – сказав президент ТПП України Геннадій Чижиков.
За даними ТПП, в 95% випадків орендарі і орендодавці домовляються про врегулювання питань. У випадках, коли немає взаєморозуміння, ТПП видає сертифікати про обставини форс-мажору, з якими можна захищати свої інтереси в суді. Супроводження цих процесів юристами забезпечує оптимальний результат.
Друга за кількістю звернень до палат це проблема зриву термінів постачання продукції, сировини, комплектуючих. Багато підприємств працюють не на повну потужність – частина персоналу не вийшла на роботу через зупинку громадського транспорту, з інших причин.
Третя за частотою звернень проблема – врегулювання взаємовідносин з банками. “На даний момент це питання ніяк не врегульоване для бізнесу. Це особливо гостра проблема для підприємців, мікро- та малого бізнесу, робота яких зупинена на час карантину. Станом на січень 2020 року це бізнес-одиниці винні банкам 6,2 млрд. грн. За законодавством, відсутність грошей – не форс-мажор, і кредит потрібно погашати навіть в період карантину. Штрафи та пені ніхто не скасовував. Торгово-промислова палата України готує проекти змін до законодавства. Для пошуку рішень потрібен діалог банків і НБУ”, – сказав Геннадій Чижиков.
Четверта проблема – затримки з експортом. Вони пов’язані з чергами на митниці через перевірку стану здоров’я людей, які перетинають кордон – переважно, водіїв вантажного автотранспорту. За законодавством формально це не є форс-мажором.
Вирішення можливе шляхом опрацювання питання логістики, виходячи з оперативної інформації про завантаженість пунктів пропуску. Водночас залучення юристів можливо дасть змогу визначити обставини для встановлення форс-мажору.
П’ята за значимістю проблема для бізнесу – невиконання зобов’язань іноземними партнерами. Проблема виникає з введенням карантину в країнах розташування контрагента.
Такі випадки можуть мати широкий спектр вирішення проблеми – від перевірки інформації про фінансовий стан контрагента до обставин укладення угоди, застосування юридичних механізмів виконання зобов’язань.

В матеріалі використані інформаційні повідомлення ТПП України.