Як відомо, із 12 березня до 3 квітня 2020 року на всій території України запроваджено обмежувальні карантинні заходи. Наразі існує перспектива його продовження.
Водночас ухвалено зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Внесено доповнення до ст. 14-1 цього Закону, згідно яких до форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.
Геннадій Дем‘яненко, заслужений юрист України, глава LS GROUP, – «Бізнес зіткнувся з безліччю проблем, від масштабного характеру до поточних господарських дрібниць. Останні повідомлення Торгово- промислової палати цьому підтвердження. Оренда приміщень та обладнання, зрив термінів постачання, погашення кредитних зобов’язань, затримка з експортом з України та невиконання зобов’язань іноземними партнерами – це лише деякі з головних проблем. Крім їх господарського вирішення існують юридичні інструменти. Це медіація, компетентні поточні юридичні консультації, захист інтересів в суді, тощо. Наші адвокати в цих питаннях перші помічники».
«З моменту запровадження карантину в Торгово-промислову палату України щоденно надходять сотні звернень. На першому місці – врегулювання питань з оплатою оренди приміщень і обладнання. Питання стосується в основному підприємців і малих підприємств, які вимушено простоюють через карантин. Це кафе, ресторани, готелі, спортзали, перукарні, торгові точки на ринках, магазини в орендованих приміщеннях в житлових і офісних будівлях. За оцінками Торгово-промислової палати України, це стосується 600-700 тисяч бізнес-одиниць», – сказав президент ТПП України Геннадій Чижиков.
За даними ТПП, в 95% випадків орендарі і орендодавці домовляються про врегулювання питань. У випадках, коли немає взаєморозуміння, ТПП видає сертифікати про обставини форс-мажору, з якими можна захищати свої інтереси в суді. Супроводження цих процесів юристами забезпечує оптимальний результат.
Друга за кількістю звернень до палат це проблема зриву термінів постачання продукції, сировини, комплектуючих. Багато підприємств працюють не на повну потужність – частина персоналу не вийшла на роботу через зупинку громадського транспорту, з інших причин.
Третя за частотою звернень проблема – врегулювання взаємовідносин з банками. “На даний момент це питання ніяк не врегульоване для бізнесу. Це особливо гостра проблема для підприємців, мікро- та малого бізнесу, робота яких зупинена на час карантину. Станом на січень 2020 року це бізнес-одиниці винні банкам 6,2 млрд. грн. За законодавством, відсутність грошей – не форс-мажор, і кредит потрібно погашати навіть в період карантину. Штрафи та пені ніхто не скасовував. Торгово-промислова палата України готує проекти змін до законодавства. Для пошуку рішень потрібен діалог банків і НБУ”, – сказав Геннадій Чижиков.
Четверта проблема – затримки з експортом. Вони пов’язані з чергами на митниці через перевірку стану здоров’я людей, які перетинають кордон – переважно, водіїв вантажного автотранспорту. За законодавством формально це не є форс-мажором.
Вирішення можливе шляхом опрацювання питання логістики, виходячи з оперативної інформації про завантаженість пунктів пропуску. Водночас залучення юристів можливо дасть змогу визначити обставини для встановлення форс-мажору.
П’ята за значимістю проблема для бізнесу – невиконання зобов’язань іноземними партнерами. Проблема виникає з введенням карантину в країнах розташування контрагента.
Такі випадки можуть мати широкий спектр вирішення проблеми – від перевірки інформації про фінансовий стан контрагента до обставин укладення угоди, застосування юридичних механізмів виконання зобов’язань.
В матеріалі використані інформаційні повідомлення ТПП України.